Anzer Balı Nedir?

Biz burada anzer balı nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Evet anzer balı ilk olarak anzer yaylasında ortaya çıkmıştır. Bu balın ortaya çıkışı çok tarihi bir olaydır. Şöyle ki : Zamanında çaresiz bir hastalığa yakalanan bir kişi Allah’a yalvararak hastalığının şifasını istemiştir. Kendisini hastalığının şifasını bulmak için araştırma yapmaya adamıştır. Dere tepe gezerken anzer yaylasında bir kayanın kovuğunda insan müdahalesi olmadan arıların kendi yaptığı bal ile karşılaşmıştır ve bu baldan epeyce bir miktar yemiştir. Sonuç olarak çaresiz olan hastalığına

Hz. Allah’ın Nahl Suresi 68-69′da ifadesini bulan “Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları kovanlardan kendine evler edin! Sonra her türlü üründen ye de, Rabbinin sana müyesser kıldığı yollara çık. Karınlarından, çeşitli renklerde bir şerbet çıkar ki, onda insanlar için şifa bulunur. Düşünen bir topluluk için bunda bir âyet vardır.” ayetiyle şifa bulmuştur. Daha sonraları anzer balının aldığı bu ün ağızdan ağıza aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Tabiki burada şu ayrıntıda gözden kaçmamalıdır. Hz. Allah’ın Kur’an-ı Kerimde methettiği bal ile ilgili ayette, bu bal sadece anzer yaylasında yetişir gibi bir anlam çıkarmak yanlış olur. Artı bir bilgi arının yapmış olduğu balın hammaddesi olan bitkiler sadece anzer yaylasında yetişmiyor, aynı bitki örtüsü ve yakın flora Türkiye’mizin değişik bölgelerinde de vardır. Bu bitki örtüsü ülkemizde ve dünya genelinde baktığımızda başka bölgelerde yetişmektedir. Belgesellere baktığımız zaman, Avrupalıların yağmur ormanlarında kayaların kovuğunda hiçbir müdahale olmadan arıların üretmiş olduğu balı şifa amaçlı olarak kullandıklarına şahit oluyoruz.  

 

Şimdi burada asıl olan konu balın hakiki çiçek balı olması ve aynı zamanda yapılan arıcılık çalışmalarının ayete ters düşmemesi gerekmektedir. Nasıl ters düşer veya düşmez sonusunun cevabı bellidir. İnsan müdehalesinin çok olduğu bal bu ayete ters düşer. Peki insan müdehalesi nedir diye sorarsanız, kovan girişlerine yerleştirilen polen kapanları bunlardan önemli olanı ve sadece bir tanesidir. Doğada kaya kovuklarında arıların yaptığı bal da polen kapanı diye birşey var mı? Tabiki yok. Peki polen kapanı koyunca insan bala müdehale etmiş olmuyor mu? Tabi ki Allah vergisi olan bu şifa kaynağına müdehale etmiş oluyor ve ayete ters düşüyor. İşte o baldan yediğiniz takdirde hiç şifa göremez ve görseniz bile bunun seviyesi minumum olur. Bir tek dikili ağacın olmadığı sadece çiçeklerden oluşan muhitte yetiştirilen bal, diğer bölgelerde yetiştirilen ballara göre daha iyidir. Yani şifa özelliği açısından en yüksek olan baldır. Nahl suresinde ifadesini bulan baldır. 

 

Artı bir bilgi bu gün ülkemizde ve dünyada bir çok tahlil laboratuarı bulunmaktadır. Sizlere sesleniyorum: Elinizde bulunan ve anzer balı olarak iddia edilen bal ile bizim size sunacağımız tahlil amaçlı numunemizi test ettirin. Kendi seçiminizi kendiniz yapın. Hangisinin özellikleri fazlaymış,  tahlil sonucunda kendiniz öğrenin. Bu kadar cesur yazılar yazmamızın nedeni nedir acaba? Elimizdeki poleni alınmamış hakiki şifalı anzer balıdır….